Svampet chokoladekage med et twist
Denne lækre chokoladekage opskrift med smag af appelsin laves nærmest rutinemæssigt hjemme hos os. Den er svampet og luftig og har et ekstra lille pift af appelsin, som gør, at den er langt mere end bare en enkel chokoladekage! Det er desuden en nem chokoladekage opskrift, som er hurtigt lavet, og den kan serveres som den er eller med en kugle vaniljeis eller friske bær.
Mængden af appelsin i chokoladekagen kan selvfølgelig justeres efter smag. Men det er helt sikkert den syrlige appelsin, som gør denne chokoladekage til noget helt specielt. Chokoladekagen kan toppes med en glasur – måske en chokolade smørcreme eller en chokolade ganache – men jeg synes faktisk også, at den er helt vidunderlig som den er i al sin enkelthed.
Tips til at bage den bedste chokoladekage med appelsin
Drømmen er en svampet, luftig og superlækker chokoladekage. Og det er virkelig nemt! Det kræver blot, at du har styr på dette:
- Brug økologiske appelsiner for den bedste smag i skal og saft. Riv skallen først og pres derefter saften.
- Smelt chokoladen i mikroovnen med omrøring indimellem. Du kan til nøds smelte den over vandbad, men mikroovn er bedst.
- Kagen er bedst rørt på en røremaskine, f.eks. en KitchenAid, men kan til nøds klares med elpisker.
- Lad chokoladekagen køle helt af før du skærer i den, selvom det er svært at vente.
Hvornår er chokoladekagen færdigbagt?
Bagetiden kan variere lidt afhængigt af din ovn. Chokoladekagen er færdig når der ikke længere hænger dej ved en strikkepind eller tandstik stukket i midten af kagen.

Opskrift
Chokoladekage med appelsin
Ingredienser
- 185 g smør (stuetemperatur)
- 300 g sukker
- 4 æg
- 180 g mel
- 1½ tsk bagepulver
- 50 g god mørk chokolade
- 2 spsk kakao
- 1 dl mælk
- 1 appelsin (skallen)
- 1 dl friskpresset appelsinsaft
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 175 grader (alm. ovn). Smør en firkantet bageform på cirka 23x33 cm eller en springform på cirka Ø26 cm.
- Rør det bløde smør sammen med sukker på en røremaskine, til det er hvidt. Alternativt, brug en elpisker. Tilsæt æggene og pisk yderligere kortvarigt.185 g smør, 300 g sukker, 4 æg
- Smelt den mørke chokolade i mikroovnen (husk at røre i det indimellem) og rør det sammen med mel og bagepulver. Tilsæt kakao, fintrevet appelsinskal, mælk og appelsinsaft. Bland det med sukker-smørblandingen.180 g mel, 1½ tsk bagepulver, 50 g god mørk chokolade, 2 spsk kakao, 1 dl mælk, 1 appelsin, 1 dl friskpresset appelsinsaft
- Hæld dejen i bageformen og bag chokoladekagen på nederste rille i ovnen. En høj chokoladekage i springform bages i 45-60 minutter. En flad chokoladekage i firkantet bageform bages i 30-40 minutter. Kagen skal endelig ikke have for længe, da den så bliver tør, så hold øje med den.
12 kommentarer
Virkelig lækker
Lækker kage
Hej
Jeg vil prøve at lave denne kage, men mangler et mål på formen… Håber på hurtigt svar.
Mvh
Marlene
Hej Marlene
En form på cirka 30×20 cm er passende, men der sker intet ved at den er lidt større eller mindre. Husk altid at tjekke om kagen er færdigbagt ved at stikke en strikkepind/tandstik i midten af kagen. Kagen er færdig når der ikke hænger dej ved. For alle ovne er nemlig forskellige 🙂 god fornøjelse!
Hj kan man godt putte en dl mælk i eller noget andet kan ikke tåle appelsin og der skal helst være chokolade i
Hej, du kan sagtens undlade appelsinen. Så smager den bare af chokolade.
man bli`r da i godt humør speciel chokoladekage med hindbærmuss
Super lækker – jeg hældte chokolade over den, det var 55% og lys chokolade, ca samme mængde.
Super god chokolade kage. Som er blød og svampet. Har en god mørk smag af chokolade. Helt klar en opskrift som skal skrives ind i vores favorit opskriftsbog.
Den er bare helt suveræn…lavede den på skiferie i Sverige og ALLE var vilde med den…klart en ny feriefavorit herhjemme
Den bedste chokoladekage ever 🙂
Den er simpelthen bare så lækker! 😀