Tærte med frisk frugt og vanillecreme

9 stemmer
Denne lækre tærte har en sprød tærtedej, hjemmelavet vaniljecreme og er pyntet med masser af frisk frugt. Læs med for at høre mere om tærten og finde opskriften.
Tærte med frisk frugt fra Bageglad

Frugttærte med cremeTærte med frisk frugt og creme

Om min opskrift på tærte med frisk frugt

Det er ved at være sidste udkald for sommerbærrene, men jeg har lyst til at forlænge sommerstemningen så længe jeg kan, så i øjeblikket bruger jeg frisk frugt og især bær i og på alt, hvad jeg kan komme til. Det gælder både mine smoothies til morgenmad og salaterne til aftensmad – og så selvfølgelig når jeg skal forkæle mig selv og mine nærmeste med en lækker dessert! Her får I derfor opskriften på en nem tærte med frugt og bær, som kan tilpasses alt efter sæsonens frugtudvalg.

En tærte som denne bliver bedst med en hjemmelavet tærtedej. Nogle er nervøse for at kaste sig ud i hjemmelavet tærtedej i stedet for at købe en færdig dej i supermarkedet, men det er meget billigere at bage dejen selv og den smager meget bedre. Jeg lover det! Det er i øvrigt virkelig nemt. Det samme gælder kagecreme. Jeg ved jo godt, at mange køber færdiglavet- eller pulverbaseret kagecreme, men for mig, der er vokset op med al mad lavet fra bunden undrer det mig. For en hjemmelavet kagecreme smager så meget bedre.

Denne tærte med frisk frugt er derfor med en nem hjemmelavet tærtebund, en vidunderlig hjemmelavet vanilje kagecreme og toppet med masser af frisk frugt.

Hvilken frugt kan bruges til tærten?

Man kan bruge mange forskellige slags frugt til tærten og den kan pyntes på mange måder. Tag for eksempel børnene med i køkkenet og pynt kagen sammen! Her er forslag til hvilken frugt, du kan komme på tærten:

  • Hindbær
  • Blåbær
  • Kiwi
  • Jordbær
  • Nektarin
  • Fersken
  • Vindrue
  • Appelsin i både
  • Brombær
  • Kirsebær

Tærte med frisk frugt fra Bageglad

Opskrift

Tærte med frisk frugt og vanillecreme

9 stemmer
Tid i alt: 2 timer 45 minutter
Niveau: Middel
Mængde: 6 personer
Udskriv Pin

Ingredienser

Vanillecreme:

Tærtebund:

  • 200 g hvedemel
  • 80 g flormelis
  • 100 g smør (stuetemperatur)
  • 1 æg

Pynt:

  • Frisk brugt (f.eks. hindbær, blåbær, kiwi og jordbær)

Sådan gør du

Vanillecreme:

  • Lav cremen efter anvisning i kagecreme opskriften og lad den køle helt af i køleskabet (mindst 1 time).
    1 portion af min kagecreme opskrift

Tærtebund:

  • Kom mel og flormelis i en stor skål og rør det sammen. Skær smørret i små stykker og kom det i skålen sammen med æg. Ælt dejen sammen med hænderne, til du får en smidig dej. Tilsæt lidt ekstra mel hvis den er for klistret. Stil mørdejen i køleskabet i 30 min.
    200 g hvedemel, 80 g flormelis, 100 g smør, 1 æg
  • Tænd ovnen på 180 grader (alm. ovn) og smør et tærtefad med Ø24 cm. Drys lidt mel på bordpladen og rul tærtedejen ud eller pres tærtedejen ned i tærteformen med fingrene. Uanset fremgangsmåden skal du ende med en ensartet tærtebund som går helt op langs siderne på tærteformen.
  • Læg et lille stykke bagepapir på midten af tærten og læg noget tungt, som kan tåle at gå i ovnen, ovenpå - f.eks. hvide bønner, ris eller keramiske tærtevægte. Dette sikrer, at midten af tærten ikke hæver når bunden bages uden fyld. Bag tærten i 7 minutter, fjern vægten, og bag den i yderligere 5-7 minutter, til den er gylden. Lad tærten køle helt af (mindst 30 min.)

Pynt:

  • Skyl frugten og skær den ud som ønsket. Fyld den kolde kagecreme på den kolde tærte og pynt med frisk frugt.
    Frisk brugt

Noter

Opbevar eventuelle rester i køleskabet.
BEDØM OPSKRIFTEN
Tag @bageglad på Instagram så jeg kan se og dele det du har lavet!

Mere fra Bageglad

Trine fra Bageglad

Den bageglade

Jeg hedder Trine og er utroligt bageglad. For 10 år siden startede jeg denne blog for at dele mine opskrifter og projekter med familie og venner, og i dag når den ud til flere end jeg nogensinde havde drømt om. Tak fordi du følger med!

4,67 from 9 votes (6 ratings without comment)

Skriv en kommentar

Din email vil ikke blive vist. Obligatoriske felter er makeret med *.
Ondskabsfulde kommentarer og kommentarer med links eller reklame slettes.

Bedøm opskriften:




6 kommentarer

  1. Hej
    Jeg har opdaget at linket til kagecremen ikke virker fra denne opskrift. Kagecremen fandt jeg via søgefeltet, så det er ok.
    Dette er blot en oplysning til dig, så du har mulighed for at aktiver linket på din flotte hjemmeside. Tak for de mange dejlige opskrifter og den gode inspiration.
    Vh. Karen Margrethe

Trine fra Bageglad
Jeg hedder Trine og er utroligt bageglad. For 10 år siden startede jeg denne blog for at dele mine opskrifter og projekter med familie og venner, og i dag når den ud til flere end jeg nogensinde havde drømt om. Tak fordi du følger med!

Følg mig på Instagram

Få de seneste blogindlæg direkte i din indbakke