Club sandwich wraps

1 stemme
Har du lyst til at sætte tænderne i en lækker sandwich med kylling, bacon og karrydressing men ved, at du bør vælge et sundere alternativ? Så kan du få din lyst stillet med disse sundere club sandwich wraps.
Club sandwich wraps fra Bageglad

Så er jul og nytår overstået og vi har fået en frisk start på det nye år. Jeg har det altid sådan efter en december med masser af fedt og sukker, at jeg har brug for nogle sundere måltider for at booste mit system igen.

Jeg er rigtig glad for wraps fordi de har et lavt glutenindhold (man kan endda nemt finde glutenfri wraps), de er virkelig hurtige at lave, de holder sig lækre som madpakke, og man kan fylde dem med alverdens lækkerier. Det her er en af mine favorit fyldkombinationer: en slank version af den populære club sandwich!

Wraps er også rigtig gode at have med på madpakken. De holder sig lækre hvis man pakker dem individuelt i plastikfilm og opbevarer dem i køleskabet indtil de skal spises. Hvis de skal med på madpakken bør du dog undgå at halvere tomaterne, da det bliver lidt for smattet.

Disse club sandwich wraps er rigtig nemme at lave. Grøntsagerne skylles og skæres ud, kyllingen steges og dressingen røres sammen. Så er du klar til at samle wrapsene ved at fordele ingredienserne og folde tortillasene bagefter.

Wraps fyldWraps med kylling og karry

Så er der fedtfattige, mættende wraps klar!

Wrap med kylling og salat

Club sandwich wraps fra Bageglad

Opskrift

Club sandwich wraps

1 stemme
Mængde: 6 stk
Udskriv Pin

Udstyr

  • Trip Trap skærebræt
  • Japansk kokkekniv

Ingredienser

  • 6 blade hovedsalat
  • 100 g agurk
  • 12-16 cherrytomater
  • 100 g skinketern
  • 300 g kylling
  • olie til stegning
  • salt og peber
  • 6 små tortillas

Dressing:

  • 1 dl creme fraiche*
  • 1 tsk karry
  • 1 spsk citronsaft

Sådan gør du

  • Riv bladene af salaten og skyl dem grundigt. Skyl agurken og skær den ud i så stykker. Skyl cherrytomaterne og halvér dem.
    6 blade hovedsalat, 100 g agurk, 12-16 cherrytomater
  • Skær kyllingen ud i små stykker og steg dem i lidt olie, til det er gennemstegt. Krydr med salt og peber.
    300 g kylling, salt og peber, olie til stegning
  • Rør dressingen sammen i en lille skål. Lun tortillasene og smør dem med dressingen. Fordel grøntsager, kylling og skinketern på hver wrap og fold dem. Server straks eller pak dem indivduelt i plastikfilm og gem til senere.
    100 g skinketern, 1 dl creme fraiche*, 1 tsk karry, 1 spsk citronsaft, 6 små tortillas

Noter

*Kan evt. erstattes med skyr eller græsk yoghurt.
Laktosefri / mælkefri version:
Erstat creme fraiche med soya yoghurt naturel (f.eks. fra Alpro).
Glutenfri version:
Brug glutenfri wraps (f.eks. fra Dr. Schär).
BEDØM OPSKRIFTEN
Tag @bageglad på Instagram så jeg kan se og dele det du har lavet!
Healthy chicken wraps, high protein

Mere fra Bageglad

Trine fra Bageglad

Den bageglade

Jeg hedder Trine og er utroligt bageglad. For 10 år siden startede jeg denne blog for at dele mine opskrifter og projekter med familie og venner, og i dag når den ud til flere end jeg nogensinde havde drømt om. Tak fordi du følger med!

4 from 1 vote (1 rating without comment)

Skriv en kommentar

Din email vil ikke blive vist. Obligatoriske felter er makeret med *.
Ondskabsfulde kommentarer og kommentarer med links eller reklame slettes.

Bedøm opskriften:




2 kommentarer

  1. Hej Trine og Mette,

    Jeg manglede noget hurtigt og nemt at lave til aftensmad og fandt jeres opskrift.

    Vil blot sige tak for den og jeg er meget tilfreds med, at det er så hurtigt og nemt!

Trine fra Bageglad
Jeg hedder Trine og er utroligt bageglad. For 10 år siden startede jeg denne blog for at dele mine opskrifter og projekter med familie og venner, og i dag når den ud til flere end jeg nogensinde havde drømt om. Tak fordi du følger med!

Følg mig på Instagram

Få de seneste blogindlæg direkte i din indbakke