Drømmekage har altid været en af mine yndlingskager. Jeg har bagt den utallige gange i mit liv, og den dag i dag elsker jeg stadig drømmekage med den lækre, sprøde kokostopping! Tag den med på arbejde og dine kolleger vil elske dig, for den smager fuldstændig fantastisk!
Den perfekte kokostopping til drømmekage
Noget af det vigtigste ved en drømmekage er naturligvis den karakteristiske kokostopping. Det er toppingen, som for alvor afgør, hvorvidt en drømmekage er et hit. Her synes jeg det er vigtigt, at toppingen ikke er alt for våd (snasket) og at der er et balanceret forhold imellem mængden af kage og mængden af topping. Det kriterie har jeg udviklet denne drømmekage opskrift ud fra!
Det sagt kan du naturligvis godt vælge at lave et tykkere lag topping. Du kan for eksempel lave halvanden portion af kokostoppingen i stedet for. Men pas på, for det kan altså godt blive meget sødt og snasket, hvis der er for meget kokostopping.
Tips til at bage drømmekage
- For at opnå en luftig og svampet drømmekage skal ingredienserne røres stille og roligt sammen. Dejen må endelig ikke overpiskes.
- Bageformen skal smøres grundigt med smør og efterfølgende børstes med et tyndt lag mel inden dejen fyldes i.
- Ovnen skal forvarmes på almindelig ovn indstilling og kagen skal bages i midten af ovnen.
- Drømmekagen skal køle helt af på en bagerist inden den skæres.
Tjek hvornår drømmekagen er færdigbagt
Hold øje med din drømmekage under bagning og tjek løbende, om den er færdigbagt. Alle ovne er forskellige, så bagetiden kan variere. Drømmekagen er færdigbagt når der ikke længere hænger dej ved en strikkepind eller træspyd stukket i midten af kagen.
Bageform til drømmekage
Denne drømmekage kan enten bages i en springform på cirka Ø25 cm (som angivet i opskriften) eller i en aflang bageform på cirka 22 x 30 cm for en firkantet drømmekage. Brug altid bageforme egnet til formålet, og ikke ovnfaste fade. Bemærk at valg af form kan påvirke bagetiden, så hold altid øje med din kage under bagning og tjek løbende, om den er færdigbagt, så den ikke bliver tør.
Typiske spørgsmål til opskriften
Hvordan ved jeg om min kage er færdigbagt?
Brug priktesten: Kagen er færdig når der ikke længere hænger dej ved en strikkepind eller tandstik stukket i midten af kagen. Hold øje med kagen og pas på, den ikke får for meget, så bliver den tør.Kan jeg bage drømmekagen i en firkantet bageform i stedet?
Ja, du kan bage drømmekagen i en firkantet bageform på cirka 23 x 33 cm, hvis du laver halvanden portion af opskriften. Den skal muligvis bages 5-10 minutter længere, men hold godt øje med den da bagetiden kan variere.Kan jeg lave et tykkere lag kokostopping?
Ja, du kan lave halvanden portion af kokostoppingen, hvis du ønsker et meget tykt lag. Men pas på, det kan blive meget sødt!Kan drømmekagen fryses?
Ja, drømmekagen kan sagtens fryses. Tø den op i køleskabet natten over.
Flere gode kageopskrifter:
- Jordbærmousse kage
- Verdens bedste brownies
- Yoghurt kanelkage
- Talkage med citron og brombær
- Chokolade fudge bombe
Verdens bedste drømmekage
Ingredienser
Kage:
- 4 æg
- 300 g sukker
- 250 g mel
- 3 tsk bagepulver
- 1 tsk vaniljesukker
- 50 g smør
- 2 dl mælk
Kokosfyld:
- 125 g smør
- 100 g kokosmel
- 250 g brun farin
- ½ dl mælk
Fremgangsmåde
- Tænd ovnen på 200 grader (almindelig ovn).
- Pisk æg og sukker sammen i en skål. Tilsæt mel, bagepulver og vanillesukker. Opvarm mælk og smør sammen i en gryde. Tag det af varmen når det koger og hæld blandingen op i skålen med de andre ingredienser. Rør dejen forsigtigt til den er flydende uden klumper.4 æg, 300 g sukker, 250 g mel, 3 tsk bagepulver, 1 tsk vaniljesukker, 50 g smør, 2 dl mælk
- Hæld kagedejen i en smurt og melet springform på cirka Ø25 cm. Bag kagen i ovnen i 20-25 minutter (indtil en strikkepind kan stikkes i uden dej hænger ved). Kagen skal muligvis have længere tid - det afhænger af ovnen.
- Når kagen er ved at være færdig laves fyldet. Kom alle ingredienser i en lille gryde og varm op under omrøring.125 g smør, 100 g kokosmel, 250 g brun farin, ½ dl mælk
- Fyldet fordeles på den færdigbagte kage. Stil ovnen på 225 grader og sæt kagen i ovnen i 5 minutter.
Bedøm opskriften
Klik på antal stjerner
84 kommentarer
Hej!
Jeg brugte laktose fri mælk fra arla og jyttemel og til kokosfyldet brugte jeg becel og kagen smager himmelsk!
Har nu lavet drømme kage efter jeres opskrift 3 gange 1 gang som muffins og 2 g alm. Kage og den har siddet lige i skabet hver gang. Mmm mums
Fulgte også slavisk for bunden (topping tilføjede en smule ekstra) – havde valgt økologiske produkter hele vejen igennem. Kagen var med til et kagebord og blev udsolgt med det samme.
Tilpas fedtet og luftig bund – jeg skar den øverste del af så topping ikke flød ud da det kom på.
God opskrift, bør ikke ændres
Til alle som har problemer med denne opskrift:
– Rør ingredienserne forsigtigt sammen for ikke at slå luften ud.
– Sørg for, at ovnen har den rette temperatur, inden kagen sættes ind.
– Alle ovne er forskellige. Derfor er bagetiden vejledende. Som der står skal en strikkepind stikkes i MIDTEN af kagen for at tjekke, om den er færdig, og den er først færdig, når intet dej hænger ved!
– Opskriften passer til både springform eller bageform.
Hej. Drømmekagen var super fantastisk. Vi fulgte opskriften næsten helt præcist. Den blev dejlig lækker. Hilsen de to søde piger 🙂
Hej piger, tak for jeres kommentar! Vi er glade for, at I fik en god kage ud af opskriften!
Bakte denne igår. Ble kjempegod =) men oppskriften er betegnet til langpanne tydligvis,den blir ikke ferdig etter 25 min i en 25cm springform. Så enten større form,eller gi den lengre tid =)
Hej Ingalill,
Som med enhver anden kage afhænger bagetiden af ovnen. Denne opskrift og mængde dej kan bruges i både springform eller bageform. Vi har testet det i weekenden. Vores kage var færdig efter cirka 27 minutter i springform.
Jeg bagte denne dejlige drømmekage i lørdags. Fulgte opskriften slavisk og tog højde for temperatur i ovn og bagte den ikke på varmluft. Efter 30 minutter, sænkede jeg temperaturen til 180 og bagte den yderlige 1/2 time idet den slet ikke var blevet færdigbagt på den anviste tid. Herefter var den færdig og ualmindelig vidunderlig. Tak:)
Hei,
Jeg har altså lavet denne kage efter opskriften og ikke byttet noget ud eller andet. Jeg har bagt den på alm. ovn på 200 grader.
Og jeg oplever netop at den blev bagt udenpå og hævede og sprækkede efter de 25 minutter, hvor efter al dejen kommer ud og ikke er bagt.. Meget sært..
Hvad har jeg gjort forkert…?
Mette 🙂
Der er fejl ved opskriften,, der skal være 1 dl mælk med dejet og ikke 2 dl.
Hej Hussein, i denne opskrift skal der bruges 2 dl mælk som der står.
Hej, jeg har fulgt opskriften slavisk, og efter 22 min midt i ovnen, er kagen lettere sort udenpå og overhovedet ikke bagt færdig indeni.. Den er pustet helt op i stedet.. Hvad har jeg gjort forkert?
Hej Nikolaj,
Det lyder som om der er gået lidt galt med temperaturen på ovnen. Bemærk at de 200 grader kagen skal bages på er almindelig ovn og ikke varmluftovn. Kan det være dette, der er gået galt?
Har samme problem. Jeg tror at lavere temperatur i længere tid er løsningen. Bruger iøvrigt ikke varmluft. Men okay – jeg har også lavet den gluten og mælkefri.
Brugte 125gr ris, 50g kartoffelmel, 50g guargum og resten majsmel.
Brugte becel istedet for smør, brugte ris+soya mælk fra aldi, som mælken.
Hej Nicolai,
Glutenfrit mel opfører sig og hæver anderledes end hvedemel så du må nok prøve dig frem til at finde den rigtige løsning. Det er kun lykkes mig at bage gode chokoladekager med glutenfrit mel.